Vergi

Vergi Dünyasının 4 Büyükleri (Big Four)

Vergi Dünyasının 4 Büyükleri

Onlar vergi, danışmanlık ve denetim dünyasının “Big Four” u. Bizim dilimize aşina olmuş şekliyle “Ligin 4 Büyükler” i.

Peki kim bu 4 Büyükler?

Bulundukları her ülkede kıran kırana rekabet eden, şirket bölünmelerinde, şirket birleşmelerinde, şirket evliliklerinde ve hatta Oscar ödülleri törenlerinde bile organizasyonları tertipleyip yöneten bu dünya devlerini bu yazımızda kaleme aldık.

Sizleri daha fazla merakta bırakmadan önce bu dünya devlerinin isimlerini söyleyelim:

  • Pricewaterhous eCoopers (pwc)
  • Deloitte
  • Ernst&Young
  • KPMG

Dünyanın her neresinde olursa olsun büyük bir alım veya satım işlemi gerçekleşecekse 4 büyüklerin isimleri her zaman anılır. Dünya ticaret devleri bir konuda çözümsüzlük veya kararsızlık yaşıyorsa ilk bu dörtlüye gider fikir alır.

Peki bu gücün arkasındaki sır ne?
Cevabı aslında çok sade ama basit değil!
Bu gücün arkasındaki sır: Bilgi. Yalnızca bilgi. Bu bilgi aynı zamanda güven anlamına da geliyor tabii ki.

Zaten bütün ticaret devleri de “en doğru bilgi” ye ulaşabilmek için bu firmalara başvuruyor ve aldıkları bilgiler neticesinde yatırım yapmaya, küçülmeye veya büyümeye karar veriyor. Aslında en doğru bilgi karar vericilere geleceği görme fırsatı veriyor. Daha doğru bir anlatımla big four tarafından karar vericilere geleceğe açılan pencerede bir perspektif sunuluyor.

“Big four” dünyada yaklaşık 160 ülkede 110 milyar dolarlık bir piyasayı elinde tutuyor. Bu piyasaya Vergi, Denetim ve Danışmanlık hizmeti veriyor.

Geçmişte big eight olan bu hizmet firmaları zamanla big four olmak zorunda kaldılar. Big eight olarak adlandırılanlar ise sırasıyla;

Price Waterhouse,

Coopers & Lybrand,

Arthur Andersen,

Deloitte Haskins & Sells,

Touche Ross,

Ernst & Whinney,

Arthur Young,

Peat Marwick Mitchell idi.

Ancak zaman içerisinde Price Waterhouse ve Coopers & Lybrand birleşti, Pricewaterhouse Coopers oldu. Ernst & Whinney ile Arthur Young birleşti, onlar şimdi Ernst and Young. Deloitte Haskins & Sells ile Touche Ross birleşti. Şimdilerde Deloitte Touche Tohmatsu…

Peat Marwick Mitchell, Klynveld Main Goerdeler ile birleşti ve Kpmg oldu. Arthur Andersen ise kendini feshetti.

Türkiye’nin sermaye yapısı güçlendiği sürece big four un ismini daha çok duyacağız. Aslında onlar seksenlerin başlarında Türkiye’de ofis açmaya başladılar ancak 2003 yılından itibaren isimlerini duymaya başladık. Bu şirketlerin hedefleri büyük firmaların danışmanlık hizmetini vermek gibi görünse de Türkiye ‘deki asıl hedefleri KOBİ ‘lere yönelik hizmet vermek. Bu husustaki amaçları ise küçük ve orta ölçekli işletmelere verdikleri danışmanlık faaliyetleri ile büyümelerini sağlamak ve uzun dönemde süreklilik arz eden bir müşteri ilişkileri geliştirebilmek.

Peki işleri dışarıdan göründüğü gibi kolay mı?
Hiç değil. Çünkü küresel piyasalar ve dünya sürekli değişiyor, dolayısıyla vergi mevzuatı da sürekli güncelleniyor. Yıllarca süren eğitimler, toplantılar, konferanslar, beşeri sermaye temin etmede yaşanan sıkıntılar, hizmet verdikleri firmaların mahremiyetine ilişkin sorunlar, vergi mahremiyetine ilişkin yaşanabilecek diğer sorunlar derken bazen üç maymun rolü yapmak zorunda kaldıklarını tahmin ediyoruz. Tahminen şimdilerde Türkiye’deki toplam ciroları 250 milyon dolar civarında. Ama bu rakam hedeflerinin çok altında.

Yaklaşık 160 ülkede sürdürdükleri faaliyetlerini franchising modelini uygulayarak yürütüyorlar ve bu ülkelerde kurucu ortaklar vasıtası ile işlerin devamlılığını sürdürmeye çalışıyorlar. Bazılarında kurucular ve ortaklar rotasyon sistemine tabi tutularak şirketi yönetmek ve emeklilikle birlikte mevcut hisselerini ayrılırken devretmek zorunda. Bu gibi şirket sözleşmeleri sayesinde 4 Büyükler uzun vadede şirket bütünlüğünü ve devamlılığını korumaya çalışıyor.

Bilgiye ulaşmanın bu denli hızlı ve kolay olduğu bir dönemi yaşayan dünyamızda Big four un akıbetini artık en güvenli bilgiye sahip olup olmamaları belirleyecek gibi görünüyor.

Büyükler liginin Türkiye’de kullandıkları web adreslerine aşağıda yer verdik. Bu ligde bir gün ülkemiz içerisinden çıkabilecek bir bilgi grubunun da olması ümidini taşıyoruz. Yanılmıyorsak 2003 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren Denge bağımsız denetim firması, Fransız Mazars ile birleşti ve bu alanda Türkiye’de en büyük 5 firmanın içerisindeler. Uzun vadede başarılı olup olmamaları da yukarıda anlatılanlara bağlı diyerek bu yazımızı sonlandırıyoruz.

Pricewaterhous eCoopers (pwc): https://www.pwc.com.tr/

Deloitte: https://www2.deloitte.com/tr/tr.html

Ernst&Young: https://www.ey.com/tr/tr/home

KPMG: https://home.kpmg/tr/tr/home.html


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: