Vergi

ÖTV üzerinden KDV alınıyor mu?

ötv I sayılı listeBu yazımızda vergi dünyasında oldukça popüler bir konu olan “ÖTV üzerinden KDV hesaplanır mı?” sorusuna cevap arıyoruz. Aynı sorunun mevzuat dilinde karşılığı ise “Katma Değer Vergisinde matraha dahil olan unsurlar nelerdir?” şeklinde olup bu soruların cevaplarına aşağıda kolay bir anlatımla yer vermeye çalıştık.

1.Soru : ÖTV üzerinden KDV hesaplanır mı?

Cevap: Evet hesaplanır.

2. Soru: Peki neden?


Bu soruların cevaplarını 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun “matraha dahil olan unsurlar” başlıklı 24. maddesinde bulmamız mümkün.

İlgili madde ise şu şekilde:

Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir:

a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri,

b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar,

c) Vade farkı, fiyat farkı, kur farkı,faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler.


İlgili maddede vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar yer aldığından ve bu durumda ÖTV de bir vergi olduğundan KDV hesaplanırken ÖTV’nin de matraha dahil edilmesi gerekmektedir. (Ek bilgi: Özel İletişim Vergisi KDV matrahına dahil edilmez.)

Bu durumu bir örnek yardımıyla anlatmamız gerekirse;

4×4 bir hususi aracın (1.600cc – 2.000cc) vergiler hariç fiyatı: 400.000,00 TL olsun.

Bu fiyat bandında bir aracın üzerinden alınması gereken ÖTV oranı 2019 yılı itibariyle 110% ‘ dur.

Aracın vergiler hariç fiyatı üzerinden hesaplanan ÖTV tutarı ise: 400.000,00 x 110 / 100 = 440.000,00 TL ‘dir.

KDV hesaplanırken dikkate alınan matrah ise 400.000,00 + 440.000,00 = 840.000,00 TL ‘dir.

Hesaplanan KDV ise, 840.000,00 x 18 / 100 = 151.200,00 TL ‘dir.

Yani en nihayetinde müşterinin bu aracı satın almak için ödemesi gereken tutar 840.000,00 + 151.200,00 = 991.200,00 TL olacaktır. ( Tescil giderleri vs. hariç)


Burada mükelleflerin yüksek sesle dile getirdiği 3. soru “Bu nasıl olur?” şeklinde olsa da Amerikalıların da söylediği gibi bu dünyada kesin olan iki şey vardır, birincisi ölüm ikincisi ise vergidir.

Sözümüzü bitirmeden önce anlatmanız gereken bir husus daha var. ÖTV oranlarının belirlenmesinde verginin yalnızca fiskal görevinin devrede olduğunu söylememiz eksik olur. Bu noktada verginin sosyal görevi de devrededir. Verdiğimiz örnekteki aracın vergiler hariç fiyatı göreceli olarak yüksek tutarda bir araçtır ve gelir dağılımında adalet sağlanması amacıyla ÖTV oranının yüksek belirlenmesi amaçlanmış olabilir. Oysa ki ticari araçlarda ÖTV oranı 1%, 4% ve 9% gibi şekillerde değişmektedir. Tabi ki amacımız az vergi ödeyin diye ticari araçla yolculuk yapın demek değil. Anlatmak istediğimiz kalkınma, cari işlemler dengesi, gelir dağılımı, doğanın ve tabiatın korunması gibi konuların da vergi oranlarının belirlenmesinde etkili olduğudur. Şöyle ki 2.000 CC üzeri motor hacmine sahip hususi araçlarda ÖTV oranı 160% ‘tır. Bu oranın bu kadar yüksek belirlenmesindeki amaçları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ülkemiz içerisindeki otomobil kullanıcılarının düşük hacimli otomobilleri tercih etmesini hedefleyerek ithal malı olan benzin ve motorin tüketimlerini belli seviyelerin altında tutulmasını sağlamak,
  • Yüksek hacimli motorların egzoz emisyonlarının da yüksek seyretmesi nedeniyle hava kirliliğin önüne geçmeyi sağlamak,
  • Yüksek hacimli motora sahip araçların genellikle yüksek fiyatlı araçlar olması sebebiyle gelir dağılımı adaletinin sağlanmasına katkıda bulunmak olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Son ek bilgimiz: TDK sözlüğünde “Matrah”, “Bir verginin miktarını belirtmek için temel olarak alınan değer.” olarak tanımlanmıştır.


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: