İktisat

Üretim Faktörleri Nelerdir? Fiyat, Ücret ve Maaş Aynı Şey Midir?

Bilindiği üzere iktisat bilimi, sınırlı kaynaklar ile sınırsız ihtiyaçları karşılamayı amaçlamaktadır. Sınırsız ihtiyaçların karşılanabilmesi ise üretime bağlıdır. Peki iktisada göre üretim nedir?

Türk Dil Kurumu üretimi, “belirli faaliyet ve işlemler sonucu yeni bir mal veya hizmet meydana getirme” olarak tanımlasa da iktisat biliminde üretim daha geniş kapsamlı olarak tanımlanmıştır. İktisada göre üretim, yeni bir mal veya hizmetin meydana getirilmesinin yanında, muhafaza etme (depolama), temin etme, kiralama, ulaştırma gibi belirli hizmetleri de kapsamaktadır.üretim faktörleri

Üretimin yapılabilmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlar “Üretim Faktörleri” olarak tanımlanmış olup temel üretim faktörleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Toprak (Land)
 • Sermaye (Capital)
 • Emek (Labor)
 • Girişimci (Entrepreneur)

Bu 4 temel üretim faktörünün yanında bazı kaynaklar ve iktisatçılar 5. üretim faktörünün “Teknoloji (Technology) ” olması gerektiğini savunmaktadırlar. Ancak karşıt görüş olarak teknolojinin zaten sermaye olgusunun içinde bulunduğu da mevzu bahistir.


Üretim sonucunda ise yukarıda saymış olduğumuz üretim faktörleri üretim sonucunda elde edilen gelirden aşağıdaki şekilde pay alacaklardır.

 • Toprak – RANT (rent)
 • Sermaye –  FAİZ (interest)
 • Emek – ÜCRET (wage)
 • Girişimci – KAR (profit)

İktisat biliminin asıl amacı ise “DAĞITIMDA ETKİNLİK“, “ÜRETİMDE ETKİNLİK” ve “BÖLÜŞÜMDE ETKİNLİK” olgularını layıkıyla yerine getirmektir.

Bu amaç doğrultusunda İktisatçılar genel olarak 3 ana problemi çözmeye çalışırlar. Bu problemlere ait sorular ise şu şekildedir:

 • Hangi mal ve hizmetler, ne kadar üretilecektir?
 • Üretim, hangi üretim faktörlerinin yardımıyla, hangi yöntemlerle, nasıl yapılacaktır?
 • Mal ve hizmetler kimler için üretilecektir?

Üretimin gerçekleşmesi neticesinde ise üretilen mal veya hizmet arzı ile bu mal veya hizmetlere olan talebin kesişim noktasında miktar ve fiyat eşitliği söz konusu olacaktır.


Peki FİYAT nedir?

Günlük hayatta fiyat, ücret, maaş gibi kavramlar aynı olarak kabul edilse de teknik olarak bu kavramlar birbirlerinden farklı anlamları ifade ederler.

FİYAT: Herhangi bir mal ya da hizmetin, başka bir mal ya da hizmetle değişim oranıdır.

ÜCRET: İşgücünün karşılığı olarak emek sahibine ödenen mal veya paradır. Üretim tamamlandıktan sonra ödeme yapılır. (Günlük hayatta; 1 ay-hafta çalışılır sonra ücret alınır.)

MAAŞ: Memurlara üretim sürecine katılmaları karşılığında belirli sürelerde yapılan ödemedir. Henüz üretim başlamadan peşin olarak yapılır. (Günlük hayatta; memurlar görevlerine atandıkları anda maaş almaya hak kazanırlar. Önce maaş alınır sonra çalışılır.) Ayrıca memurlar haricinde emekliler, dul ve yetimlerin devletten aldıkları düzenli ödemeler de maaş olarak tanımlanmıştır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: