İktisat

Sıcak Para Nasıl İşler? Sorusunun Kısa Hikayesi

sıcak para nasıl işlerKüçük bir tatil kasabasına yağan yağmurlardan dolayı hiç para girişi yoktur ve kasabanın insanları borç ve kredi içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Kasabanın oteline gezi amaçlı bir kişi gelir ve resepsiyona 100 dolar bırakıp odasına çıkar.

Otel sahibi parayı hemen alıp, manava olan borcunu öder. Manav 100 doları alıp hemen toptancısına borcunu vermeye gider.

Toptancı büyük bir sevinçle parayı alıp, kriz nedeniyle daha önceden otel sahibinden almış olduğu borcunu otel sahibine öder. Bu işlemler 1 – 2 saat içinde olup biter ve tam o sırada kasabaya gezi amacıyla gelen otel müşterisi resepsiyondaki otel sahibine planlarının değiştiği gerekçesiyle otele vermiş olduğu 100 doları geri talep eder. Otel sahibinin hoşgörüsü üzerine müşteri parasını alıp kasabadan geri döner.

Bu anlatılan hikayede müşterinin ziyaretinden hiç para kazanan olmaz. Fakat kasabadaki halkın tamamı borç ve alacaklarından kurtulur. (Paranın Rolü)

Eğer sıcak para yatırıma dönüştürülmezse yukarıdaki örnek yaşanır; yatırıma dönüştürülürse herkes kazançlı çıkar fakat sıcak para tüketime yönelik harcanırsa örnekteki kasaba dışından gelen müşteriye (makro anlamda borç alınan kuruluşa) borçlu kalır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: