İktisat

Eli Heckscher (1879 – 1952)

Eli_Heckscherİsveçli iktisatçı ve tarihçi Eli F. Heckscher 1919 yılında yayınlanan Gelir Dağılımı Üzerine Dış Ticaretin Etkisi isimli makalesinde ve daha sonra öğrencisi olan iktisatçı ve politikacı Bertil Ohlin 1933 yılında yayınlanan Bölgesel ve Uluslararası Ticaret isimli kitabında dış ticareti, malların üretim fonksiyonlarının ülkeler arasında farklı olması ile açıklamışlardır. Bu sebeple, bu iki iktisatçının adına izafeten geliştirdikleri modele; Hecksher-Ohlin Teorisi veya Faktör Oranları yada Faktör Yoğunluğu Teorisi adı verilmektedir. Heckscher-Ohlin Modeli, klasik karşılaştırmalı üstünlükler teorisinin eksikliklerini ortadan kaldırmaya çalışmakta olup, Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisi’nin modern bir açıklamasıdır.

Dış ticaret, değişik ülkeler farklı faktör yoğunluklarına sahip oldukları için yapılmaktadır. Çünkü, dünya üzerindeki ülkelerden bazıları, özellikle Türkiye gibi gelişme yolunda olanlar fazla emeğe, Almanya, ABD, İngiltere gibi sanayileşmiş ve gelişmiş olanlar daha fazla sermayeye sahiptirler. Bu durumda, bir ülkede hangi üretim faktörü diğerine göre daha bol ise, o ülke o faktörün yoğun olarak kullanıldığı malın üretiminde ihtisaslaşacak ve o malı ihraç edecektir.


Eli F. Heckscher, a Swedish economist and historian, explained in his 1919 issue of the Impact of Foreign Trade on the Impact of Foreign Trade, and later his student economist and politician Bertil Ohlin, in 1933, in his book entitled Regional and International Trade, foreign trade explains that the production functions of goods differ between countries . For this reason, the model they have developed in the name of these two economists; The Hecksher-Ohlin Theorem or Factor Ratios is called the Factor Density Theorem. The Heckscher-Ohlin Model attempts to remove the shortcomings of the classical comparative advantage theory and is a modern statement of the Theory of Comparative Advantages.

Foreign trade is made because different countries have different factor intensities. Because some of the countries of the world, especially the developing ones over labor, such as Turkey, Germany, USA, Britain industrialized and developed ones as they have more capital. In this case, if a production factor in a country is more abundant than the other, then that country will specialize in the production of the goods it intensively uses and will export that good.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: