İktisat

Arthur Melvin Okun (1928 – 1980)

Arthur Melvin OkunABD’li ekonomist. 1968 ve 1969 yıllarında Council of Economic Advisors’da başkanlık görevini yürüttü. Council of Economic Advisors’dan önce Yale Üniversitesi’nde ve takip eden yıllarda, Brookings Institution’da öğretim üyeliği yaptı.

İşsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi anlatan Okun Kuralı‘nı ekonomi bilimine kazandırmıştır. Bu konuda çalışma yapan ilk ekonomisttir.

Okun yasası:
Amerikan ekonomisine ilişkin büyüme ile işsizlik rakamlarını inceleyen Arthur Okun, reel büyüme oranının yüksek olduğu yıllarda işsizlik oranının düştüğünü, aksine reel büyüme oranının düşük düzeyde kaldığı hatta negatif olduğu yıllarda, işsizlik oranının arttığını saptamıştır. Arthur Okun’un reel büyüme oranı ile işsizlik arasındaki ilişkiyi, bir formülle ifade etmesi, bu görüşün daha sonra Okun Yasası diye ifade edilmesine neden olmuştur.Okun yasası, reel büyüme hızının %2,25’in üzerine çıktığı yıllarda, reel gelirin %2.25 oranının üzerindeki her %1’lik artışının, işsizlik oranında %0.5’lik bir azalma sağladığı şeklindedir.

Örneğin milli gelirde %5.25’lik bir artış olduğu bir yılda, işsizlik oranı %1.5 oranında azalmaktadır.(%5,25 – %2,25 = %3 ve %3/2 = %1,5) Okun yasası olarak ifade edilen bu ilişkinin, yıllık nüfus artış hızının %1 civarında olduğu ABD için geçerli olduğunu belirtmek gerekir.Gelişmekte olan ülkelerde de böyle bir oransal ilişkiyi saptamak mümkün olmakla birlikte, bu grup ilkelerde nüfus artış hızı fazla olduğundan, reel büyüme hızından çıkarılması gereken 2,25’lik oranın bu orandan daha yüksek ve her ilave %1’lik reel büyüme hızı nedeniyle işsizlik oranındaki azalma da %0,5’ten az olacaktır.Ülkemizde 1975-1995 yılları arasında büyümenin %4,3’ünü aşan her %1’lik puan için, işsizliğin %0,13 puan azaldığı saptanmıştır.


US economist. In 1968 and 1969 he held the presidency of the Council of Economic Advisors. Prior to the Council of Economic Advisors, he was a professor at Yale University and the following year at Brookings Institution.

He described the relationship between unemployment and economic growth to the economic science. He is the first economist to work on this subject.

Okun’s law: Arthur Okun, who explores growth in the US economy and unemployment figures, found that the unemployment rate declined in the years when real growth rates were high, while the unemployment rate increased in the years when the real growth rate remained low or even negative. Arthur Okun’s statement of the relationship between real growth rate and unemployment in a formula has led to this expression being later referred to as the Okun Law. In the years when the real growth rate has risen to 2.25%, the real rate of 2.25% every 1% increase in the rate of unemployment is a decrease of 0.5%.

For example, the unemployment rate is reduced by 1.5% (5.25% – 5.25% = 3% and 3/2% = 1.5%) in one year, which is an increase of 5.25% in national income. It should be noted that the rate of annual population growth is about 1% in the United States. While it is possible to identify such a proportional relationship in developing countries, the rate of population growth in these group policies is high and the ratio of 2.25 the reduction in the unemployment rate will be less than 0.5% due to the higher rate and the 1% real growth rate of each addition. For every 1% point that we have in our years 1975-1995, which exceeds 4.3% it was found that unemployment decreased by 0.13 percentage points.


1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: