İktisat

Thomas Robert Malthus (1766-1834)

Thomas Robert Malthusİngiliz nüfus bilimci ve politik ekonomi teorisyeni. Karamsar kuramlarıyla ünlenen Malthus, her ne kadar daha çok “Thomas Malthus” olarak anılsa da kendisi “Robert Malthus” olarak tanınmayı daha çok tercih etmiştir.

1766 yılında varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Thomas Robert Malthus, ilk eğitimi evde aldı. 1784’de Jesus College, Cambridge’e girdi. Latinceve Yunanca eğitimi alırken, asıl alanı matematikti. 1791 yılında aynı okuldan master derecesi aldı, 1797’de ise bir Anglikan kır vaizi olarak ruhban sınıfına katıldı.

1804 yılında evlendi ve bu evliliğinden üç çocuğu oldu. 1805’de ise İngiltere’nin ilk ekonomi politik profesörü oldu (East India Company College’da). Kalıtsal olarak doğuştan yarık damaklıydı ve bunun verdiği utanç ile 1833 yılına kadar portresinin yapılmasına izin vermedi. Bu yılda yapılan portresinde ise ressam bu deformasyonu zekice gizlemiştir. Thomas Robert Malthus 23 Aralık 1834’de öldü, İngiltere’deki Bath Abbey’e gömüldü.

Nüfus Kuramı
1789 yılında, nüfus bilimi için çok önemli kurallara imza atan çalışması, “Nüfus Artışı Hakkında Araştırma“yı yayımladı. Daha sonra 1803 yılında bu eserini gözden geçirip tekrar yayımladı. Çalışması büyük yankılar uyandırmış ve birçok yeni tartışmaya neden olmuştur. Çalışmasına göre uygun şartlarda her hangi bir nüfus gıda maddelerinin artışından daha hızlı bir oranda artar ve böylece zamanla kişi başına düşen gıda miktarı azalır. Bu fikrinin temeli şudur: uygun şartlarda her hangi bir kısıtlayıcı faktör (salgın vb.) yoksa nüfus geometrik dizi biçiminde artar (2, 4, 8, 16, 32, 64, …), oysa gıda maddeleri aritmetik dizi biçiminde artar (1, 2, 3, 4, 5, 6, …). Doğada aradaki bu fark, fazla nüfusun bertaraf edilmesiyle yok edilir ve bir denge sağlanır.

Bu düşünceleri nedeniyle Malthus geç evlenmek, az sayıda çocuk sahibi olmak vb. hareketlerin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Yine Malthus’a göre toplumsal sefaletin en büyük nedeni alt sınıflardı ve bu yüzden bu tür bir nüfus planlaması üst sınıflardan ziyade alt sınıflara uygunlanmalıydı. Liberal bir anlayışın hakim olması gerekliliğini savunurken, fakir halk kesimlerine yapılan (özellikle kamusal) yardım programlarına karşı çıkmıştır. Her türlü toplumsal müdehaleye ve yardıma muhalif olmuştur.

Malthus’un düşünceleri daha kendisi vefat etmeden büyük tartışmalara neden olmuştur. Bugün hala Malthus’u savunanlar bulunurken, onu eleştirenlerin de sayısı hayli fazladır. Her ne kadar Malthus’un ve Neo-Malthusçuların 20. yüzyıl için öngördükleri sefalet ve kriz (aşırı nüfus artışı karşısında yetersiz gıda üretimi) yaşanmamış olsa da, bu tür bir krizin yaşanmamasında gelişen teknolojinin payı büyüktür.


malthusBritish population scientist and political economy theorist. Famous for his pessimistic theories, Malthus chose to be recognized as “Robert Malthus”, although he was often referred to as “Thomas Malthus”.

Thomas Robert Malthus, born in 1766 as a wealthy family, received his first education at home. In 1784 he entered Jesus College, Cambridge. While studying Latin and Greek, his main field was mathematics. In 1791 he received the master’s degree from the same school, and in 1797 he joined the ruhban class as an Anglican clergyman.

He was married in 1804 and had three children from this marriage. In 1805 he became England’s first political political professor (at East India Company College). Her inherited cleft palate was palpable and did not allow her portraits until 1833, with the shame she had given her. In this year’s portraits, the painter has cleverly hidden this deformation. Thomas Robert Malthus died on December 23, 1834, buried in Bath Abbey in England.

Population Theory In 1789, the study on “Population Growth” published a very important policy-making work for population science. Later, in 1803, this work was reviewed and published again. His work aroused great repercussions and caused many new debates. Under appropriate conditions, any population increases in a faster way than the increase in foodstuffs, so that the amount of food per capita decreases over time. If there is no restrictive factor (epidemic, etc.) under appropriate conditions, the population increases in geometric sequence form (2, 4, 8, 16, 32, 64, …) whereas food items increase in arithmetic sequence form (1 , 2, 3, 4, 5, 6, …). This difference in the land is destroyed by eliminating the excess population and a balance is achieved.

Because of these considerations, Malthus is married late, having few children and so on. the movements had to be encouraged. Again, according to Malthus, the greatest cause of social misery was subordinate classes, and therefore such a population planning should be adapted to the lower classes from the upper classes. While advocating the need for a liberal understanding, it opposed the aid programs (especially public) made to the poor people. Every kind of social intervention and support has been in opposition.

Malthus’s thoughts have caused much controversy before he has died. While there are still defenders of Malthus today, there are a lot of critics. Though Malthus and Neo-Malthusians have not experienced the misery and crisis (inadequate food production in the face of overpopulation) predicted for the 20th century, the share of the technology that grows in the absence of such a crisis is great.


1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: