İktisat

David Ricardo (1772-1823)

david-ricardoİngiliz politik iktisatçı. Klasik iktisatçıların en etkili ve önemli isimlerinden birisidir. Ricardo, Hollanda asıllı Yahudi bir ailenin 17 çocuğundan üçüncüsü olarak 18 Nisan 1772’de Londra’da doğdu. Hollanda’daki kısa bir eğitim döneminden sonra, 14 yaşında, borsa simsarı olan babasından banka ve kambiyo işlerinin inceliklerini öğrenmeye başlamıştır.Fakat hayatına bir borsacı olarak devam etmemiştir, Adam Smith‘in “Ulusların Zenginliği” isimli eseriyle tanışması onda iktisata karşı bir ilgi uyandırmış sonunda borsayı bırakıp ekonomi ve siyasetle uğraşmaya başlamıştır. Borsa ile ilgilendiği dönemde iyi bir mal varlığına da sahip olmuştur.

1817 senesinde kendisine ün kazandıran eseri “Ekonomi Politiğin ve Vergilendirmenin İlkeleri”ni yayımlamıştır. 1819’da İngiliz parlementosuna girer. Diğer klasik iktisatçılar gibi Ricardo da hep uluslararası ticarette her türlü müdahaleyi reddetmiştir. Dış ticarette geliştirdiği “Mukayeseli Üstünlükler Teorisi” büyük ilgi uyandırmıştır. Ricardo, James Mill’in yakın arkadaşlarındandı. Jeremy Bentham ve Thomas Malthus da arkadaşlarındandır. 51 yaşında Gatcombe Park’ta ölmüştür.

Ricardo’nun en önemli ve ünlü eseri “Ekonomi Politiğin ve Vergilendirmenin İlkeleri”dir. Ricardo, eserine değer kavramını açıklayarak başlar. Ricardo’nun, özel olarak, değerden kastı piyasada alınıp satılan metaların değeridir. Ricardo’ya göre bir malın, birbaşka deyişle metanın, değerini, o metanın üretiminde kullanılan emek miktarı belirler. Ricardo’nun bu teorisi iktisat literatüründe Emek Değer Teorisi olarak adlandırılır ve Karl Marx ‘ın artı değer kavramının da özünü oluşturur.

Ricardo’ya göre temel malların bir fiyatı olduğu gibi emeğin de, bir fiyatı, yani ücreti, vardır ve bu ücreti belirleyen temel faktör, işçinin kendini geçimini sağlayabileceği ve kendi neslini herhangi bir artma ve azalma olmaksızın sürüdürebileceği ücret düzeyidir. Bu anlamda da ücretleri gıdaların ve temel ihtiyaçların fiyatı belirler. Bu kavram Geçimlik Ücret Teorisi (Subsistence Theory of Wages) olarak adlandırılır. Bu kavram, sosyalistler tarafından, toplumu yoksulluğa mahkum ettiği gerekçesi ile eleştirilmektedir.

Ricardo, adı geçen eserinde “Mukayeseli Maliyetler Teorisi”ni (Comparative Advantage) de ileri sürmüştür.

Ricardo ayrıca paranın miktar kuramı (sağlam para teorisi), emek değer teorisi, ücretlerin tunç kanunu, azalan verimler kanunu ve rant teorisini savunur. Ricardo, nüfus artarken işlenebilir toprak miktarının nüfustan da öte arttırılması gerektiğini söylemiştir. Ama nüfus arttıkça tarımsal gıda talebi artacak, insanlar yeni tarım alanları ekmeye yeltenecek bu da verimsiz toprak işlenmesine yol açacaktı. Böylelikle tahıl üretim maliyeti de artacaktı. Tabiki bu da tahıl satış fiyatlarını ve rantlarıda arttıracaktı. Peki bu rant kime gidecekti? Büyük çoğunluğu toprak sahiplerine gidecekti. İşte toprak sahiplerinin elde ettiği bu ranta saldırıda bulunmuştu. Bu bir ‘haksız kazançtır‘ demiştir. Soyut matematiksel anlayışı iktisada sokan adamdır. Bu tümdengelimci metotdur. Ekonometri denilen iktisat branşının kurucusudur.


ricardo2British political economist. It is one of the most influential and important names of classical economists. Ricardo was born in London on April 18, 1772 as a third of 17 children from a Dutch Jewish family. After a brief education in the Netherlands, he began to learn the subtleties of banking and exchange business from his father who was a stockbroker at the age of 14. At the end of his life, Adam Smith’s acquaintance with the work titled “The Riches of the Nations” leaving the stock market to deal with economy and politics. In the time he was interested in the stock market, he also had a good wealth of goods.

In 1817, he published his novel “Principles of Economic Policy and Taxation“. In 1819 he entered the British parliament. Like other classical economists, Ricardo has always rejected any intervention in international trade. The “Theory of Comparative Advantages” developed in foreign trade has attracted great interest. Ricardo was a close friend of James Mill. Jeremy Bentham and Thomas Malthus are also friends. He died at the age of 51 at Gatcombe Park.

Ricardo’s most important and famous work is “Politics of Economy and Principles of Taxation”. Ricardo begins by explaining the concept of value to his work. Ricardo is, in particular, the value of commodities traded on the market for value. According to Ricardo, the value of a commodity, in other words, of a commodity, determines the amount of labor used in the production of that commodity. This theory of Ricardo is called the Labor Value Theory in the economic literature and Karl Marx is also the essence of the plus value concept.

According to Ricardo, there is a price, that is, a price, which is a price of basic goods, and the main factor that determines this price is the level of wages that the worker can afford himself and drive his own generation without any increase or decrease. In this sense, their prices determine the price of food and basic necessities. This concept is called the Subsistence Theory of Wages. This concept has been criticized by socialists for the reason that society is condemned to poverty.

Ricardo also proposed the “Comparative Advantage” in his aforementioned work.

Ricardo also defends the theory of quantity theory of money (solid money theory), theory of labor value, the law of bronze of wages, the Law of diminishing returns and rent. Ricardo said that as the population grew, the amount of land that could be processed increased more than the population. But as the population grows, the demand for agricultural food will increase, people will try to plant new agricultural areas and this will lead to inefficient soil processing. This will increase the cost of grain production. This, of course, would increase the sale prices of grain and their rents. To whom would this rant go? The vast majority would go to landowners. This landed landowner had been attacked. This is an ‘unfair advantage’. He is the man who brought abstract mathematical understanding into account. This is the deductive method. It is the founder of the economics branch called econometrics.


 ricardo comics


1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: