İktisat

Arthur Laffer (1940)

Arthur LafferChicago Üniversitesi profesörlerindendir. Arz yanlı ekonomi yaklaşımının öncülerindendir. Los Angeles’te Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde profesörlük yaparken vergiye karşı gelen hareketin öncülerindendi. Bu bağlamda ünlü Laffer eğrisini ortaya atarak bir optimal vergi oranı olduğunu, onun ötesinde vergi hasılatının azalacağını ortaya koymuştur.

Laffer Eğrisi (Laffer Curve): Vergi oranları ile devletin tahsil edeceği toplam vergi gelirleri arasındaki ilişkiyi gösteren eğri. Bireyler ister işçi ister tasarrufçu ister yatırımcı olsunlar vergi oranlarında yapılacak bir değişime tepki gösterirler. Vergi oranlarında yapılacak artış ne derece yüksek olursa bireyerin vergi ödemekten kaçınma eğilimleri de o derece yüksek olacaktır. Bu eğilimi Arthur Laffer şu şekilde ortaya koymuştur;

Yapmış olduğu analize göre vergi oranlarında artış meydana geldiğinde bireyler daha az çalışarak ya da vergiden kaçınma yollarına giderek vergi kaçırmanın yollarını arayacaklardır. Başka bir ifadeyle vergi oranlarındaki artış devam ettikçe bir süre sonra devletin vergilerden elde edeceği kazanç azalış gösterecektir. Laffer’e göre vergi gelirlerinin maksimum düzeyde olmasını sağlayacak bir oran vardır ve devlet gelirini maksimum yapabilmek için bu oranı vergi oranı olarak belirlemelidir.


He’s a professor at the University of Chicago. Pioneering the supply-side economic approach. A pioneer in the movement against taxation when he was professor at the University of Southern California in Los Angeles. In this context, the famous Lafferian curriculum is introduced to show that there is an optimal tax rate and that tax revenue will decrease beyond that.

Laffer Curve: A curve showing the relationship between tax rates and the total tax revenues the state will collect. Whether individual, worker, saver or investor, a change in tax rates will react. The higher the increase in the tax rates, the higher the tendency of the individual to avoid paying taxes. Arthur Laffer revealed this tendency in the following way;

According to the analytical analysis, when tax rates increase, individuals will look for ways to avoid taxes by working less or by avoiding tax evasions. In other words, as the increase in the tax rates continues, the state’s income from taxes will decrease after a while. According to Laffer, there is a rate that will ensure the maximum level of tax revenues and should determine this rate as the tax rate in order to maximize government revenues.


 laffer comics


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: