İktisat

Alfred Marshall (1842-1924)

alfred marshallAlfred Marshall klasik okula mensup iktisatçılardandır ve (1842-1924) yılları arasında yaşamıştır. En önemli eseri Ekonominin Prensipleri (Principles of Economics) dir. Marshall’a göre, iktisat ilmi insanların günlük ihtiyaçlarını inceler. Günlük ihtiyaçlar ise, iktisadi faaliyetler, para ile ölçülebilen ve bir fiyatı olan faaliyetler olmaktadır. Marshall, iktisadi olayların izahında geometriden de faydalandı. Marjinal fayda eğrileri, toplam maliyet eğrileri, marjinal gelirler gibi çeşitli analiz araçlarını iktisada sokmuştur. Arz-talep dengesinin kurulmasında zaman faktörünü de dikkate alan odur.

Marshall, klasik iktisatçıların düşüncelerini yeniden canlandıran neo klasikler içinde incelenmektedir. Klasik iktisatçılar, fiyatı maliyetlerle, marjinalistler ise marjinal fayda ile izaha çalışmışlardır. Diğer bir ifade ile arz ve taleb arasında, sebep netice ilişkisi kurmuşlardır. A. Marshall ise, arz ve talep arasında sadece bir sebep-netice ilişkisi değil, fonksiyonel bir ilginin bulunduğunu da göstermiştir.


alfred marshall2Alfred Marshall is a classical economist and has lived between 1842 and 1924. The most important work is Principles of Economics. According to Marshall, the economics of science examines the daily needs of people. Daily necessities are economic activities, activities that can be measured by money and have a price. Marshall benefited from geometry in the light of economic events. Marginal utility curves, total cost curves, marginal incomes, such as various analytical tools introduced. The odor that takes into account the time factor in establishing the supply-demand balance.

Marshall is studied in neo classics that revive the thoughts of classical economists. Classical economists have worked with prices at cost and marginalists have worked with marginal utility. In other words, they have established a causal relationship between supply and demand. A. Marshall, on the other hand, has shown that there is not only a causal relation between supply and demand but a functional interest. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: