Vergi

ÖTV ‘de İndirim Mekanizması

ÖTV Kanununun 9. maddesiyle, vergiye tabi malların, yer aldığı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması halinde ödenen verginin, ödenecek vergiden indirilmesi suretiyle ÖTV’nin her mal için bir kez uygulanması öngörülmüştür. ÖTV nin indirim konusu yapılabilmesi için aynı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması şarttır.

Örnek-1: P A.Ş. ithalatçı Bay A dan 02.02.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan baz yağı 2.000 TL ÖTV ödeyerek satın almıştır. P A.Ş. satın aldığı baz yağı 03.03.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan madeni yağın imalatında kullanmıştır. P A.Ş. söz konusu ürettiği madeni yağların tamamını tüccar Bayan F ye 04.04.2014 tarihinde teslim etmiş, Bayan F den 2.400 TL ÖTV tahsil etmiştir. Bu durumda P. A.Ş. madeni yağ için vereceği beyannameyi hangi tarihe kadar verip, ilgili vergi dairesine ne kadar ödemede bulunulacaktır?

Cevap-1: ÖTV Kanununun 9 uncu maddesinde, vergiye tabi malların, yer aldığı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması halinde ödenen verginin, ödenecek vergiden indirimi düzenlenmiştir. P A.Ş. satın aldığı I sayılı listedeki malları 03.03.2014 tarihinde imal ettiği madeni yağda kullanmıştır. Madeni yağ I sayılı listededir. ÖTV bir kereye mahsus alındığından ve kanunun 2. Maddesine göre ÖTV kanuna ekli listelerde yer alan malların imalinde kullanılması teslim sayılmayacağından baz yağın madeni yağ imalatında kullanılmasında ÖTV doğmayacaktır. P A.Ş. nin teslim ettiği mallar I sayılı listede olduğundan vergiyi doğuran olay malların tüccar Bayan F ye tesliminde (04.04.2014 tarihinde) gerçekleşecektir. Beyanname P A.Ş. tarafından 16-25.04.2014 tarihleri arasında verilecek ve (2.400-2.000=) 400 TL aynı süre içerisinde ödenecektir. ÖTV esas itibari ile maliyet ve gider unsuru olarak dikkate alınır. P A.Ş. baz yağ için ödediği 2.000 TL yi maliyet veya gider unsuru olarak dikkate almışsa 2.000 TL nin maliyetten veya giderlerden çıkartması gerekmektedir.


Örnek-2: P A.Ş. ithalatçı Bay A dan 02.02.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan baz yağı 2.000 TL ÖTV ödeyerek satın almıştır. P A.Ş. satın aldığı baz yağı 03.03.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan madeni yağın imalatında kullanmıştır. P A.Ş. söz konusu ürettiği madeni yağların tamamını tüccar Bayan F ye 04.04.2014 tarihinde teslim etmiş, Bayan F den 1.800 TL ÖTV tahsil etmiştir. Bu durumda P. A.Ş. madeni yağ için vereceği beyannameyi hangi tarihe kadar verip, ilgili vergi dairesine ne kadar ödemede bulunulacaktır?

Cevap-2: ÖTV Kanununun 9 uncu maddesinde, vergiye tabi malların, yer aldığı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması halinde ödenen verginin, ödenecek vergiden indirimi düzenlenmiştir. P A.Ş. satın aldığı I sayılı listedeki malları 03.03.2014 tarihinde imal ettiği madeni yağda kullanmıştır. Madeni yağ I sayılı listededir. Madeni yağ I sayılı listededir. ÖTV bir kereye mahsus alındığından ve kanunun 2. Maddesine göre ÖTV kanuna ekli listelerde yer alan malların imalinde kullanılması teslim sayılmayacağından baz yağın madeni yağ imalatında kullanılmasında ÖTV doğmayacaktır. P A.Ş. nin teslim ettiği mallar I sayılı listede olduğundan vergiyi doğuran olay malların tüccar Bayan F ye tesliminde (04.04.2014 tarihinde) gerçekleşecektir. Beyan 16-25.04.2014 tarihleri arasında verilecek ve (1.800-1.800=) 0 TL olduğundan ödenecek vergi bulunmayacaktır. ÖTV esas itibari ile maliyet ve gider unsuru olarak dikkate alınır. P A.Ş. baz yağ için ödediği 2.000 TL yi maliyet veya gider unsuru olarak dikkate almışsa indirim konusu yaptığı 1.800 TL yi maliyetten veya giderlerden çıkartması gerekmektedir.


Örnek-3: P A.Ş. 02.02.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan baz yağı ithal etmiştir. P A.Ş. satın aldığı baz yağı 03.03.2014 tarihinde I sayılı listede yer alan madeni yağın imalatında kullanmıştır. P A.Ş. söz konusu ürettiği madeni yağların tamamını tüccar Bayan F ye 04.04.2014 tarihinde teslim etmiş, Bayan F den 2.400 TL ÖTV tahsil etmiştir. Bu durumda P. A.Ş. tarafından madeni yağ için verilecek beyan ne zamana kadar verilip, ilgili vergi dairesine ne kadar ödemede bulunulacaktır.

Cevap-3: ÖTV Kanununun 9 uncu maddesinde, vergiye tabi malların, yer aldığı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması halinde ödenen verginin, ödenecek vergiden indirimi düzenlenmiştir. I sayılı listedeki malların ithal edilmesi verginin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla ithalatta ÖTV ödenmeyecektir. Kanunun 2. Maddesine göre ÖTV kanuna ekli listelerde yer alan malların imalinde kullanılması teslim sayılmayacağından baz yağın madeni yağ imalatında kullanılmasında ÖTV doğmayacaktır. P A.Ş. nin teslim ettiği mallar I sayılı listede olduğundan vergiyi doğuran olay malların tüccar Bayan F ye tesliminde (04.04.2014 tarihinde) gerçekleşecektir. Beyanname 16-25.04.2014 tarihleri arasında verilecek ve aynı süre içerisinde (ithalatta vergi ödenmeyeceğinden 2.400 TL den indirim yapılacak vergide bulunmadığından) 2.400 TL ödenecektir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: