Vergi

ÖTV (IV) Sayılı Liste

Liste Kapsamı: havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, ıtriyat ve parfümeri ürünleri, kürkten giyim eşyası ve aksesuarlar, kristal sofra ve mutfak eşyaları, değerli taşlar ve bunlardan mamul ziynet eşyaları, beyaz eşyalar, ses ve görüntü cihazları, telsiz-telefon cihazları, kristal avizeler, fil dişi, kemik, bağa, boynuz gibi hayvansal maddelerden mamul eşya, silahlar, oyun makine ve aletleri ile muzır neşriyat kapsamında bulunan yayınlar vb.
√ Verginin konusuna bu malların ithalatı, imal edenler tarafından teslimi girer.

Vergiyi doğuran olay: Bu malların ithali veya imal edenler tarafından teslimi ile ÖTV uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışı; teslim ile kanunun 3. md. deki diğer hükümler.

Mükellefi: Bu malları imal veya ithal edenler ya da ÖTV uygulanmadan önce bu malların müzayede suretiyle satışını gerçekleştirenlerdir. (Teslim işlemin gerçekleştiren)

Matrah ve Vergi: Bu malların tesliminde hesaplanacak ÖTV hariç olmak üzere, KDV matrahını oluşturan unsurlardan oluşan matraha nispi vergi uygulanır.

Dönem, Beyan ve Ödeme:

  • a- Yurt içi teslim: Vergilendirme dönemi faaliyette bulunulan takvim yılının birer aylık dönemleridir. ÖTV beyannamesi vergilendirme dönemini izleyen ayın 15 inci günü akşamına kadar, KDV yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine verilir ve beyanname verme süresi içerisinde ödenir.
  • b- İthalat: İthalatta vergilendirme dönemi yoktur. İthalatta ÖTV ilgili gümrük idaresince hesaplanır, ÖTV ithalat vergileri ile birlikte ödenir. Gümrük vergisine tabi olmayan ithalata ÖTV, gümrük mevzuatına göre kabul edilen beyannamenin veya diğer belgelerin tescili tarihinde, bu tarihteki oran üzerinden hesaplanarak tahsil edilir. Dolayısıyla mükellef tarafından ayrıca ÖTV beyanı verilmez, hesaplanan ÖTV fiili ithalat tarihinden önce ödenir.

Örnek-1: K A.Ş. Kırıkkale’de silah üretimi ile iştigal etmektedir. K A.Ş. ürettiği silahı Konsinye şirket olan D A.Ş. ye 20.05.2014 tarihinde teslim etmiştir. Konsinye şirketin birim alış fiyatı (KDV ve ÖTV hariç) 1.500 TL dir. D A.Ş. silahı 30.06.2014 tarihinde Bay A ya KDV hariç 2.000 TL karşılığında satmış ve teslim etmiştir. Söz konusu mal için hangi tarihe kadar kim tarafından ÖTV beyanı vermesi gerekmekte ve matrah kaç TL dir?

Cevap-1: IV sayılı listedeki mallarda vergiyi doğuran olay bu malların ithali veya imal edenler tarafından teslimi ile ÖTV uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışıdır. Ancak ÖTV kanun 3. maddesinde konsinyasyon sureti ile yapılan satışlarda malların alıcıya tesliminde vergiyi doğuran olayın gerçekleşeceği belirtilmiştir. Bu durumda vergiyi doğuran olay silahın Bay A ya tesliminde gerçekleşecektir. Dolayısıyla vergiyi doğuran olay 30.06.2014 tarihinde gerçekleşmiş olacaktır.

√ Satışa konu olan malın imalatçısı K. A.Ş. olduğundan mükellef K A.Ş. olacaktır. Dolayısıyla K A.Ş. 1.500 TL üzerinden Konsinye Şirkete ÖTV hesaplayacaktır. Sonuç olarak K A.Ş. 1.500 TL matrah üzerinden ÖTV yi hesaplanmalı ve K A.Ş. tarafından ilgili vergi dairesine 1-15.07.2014 tarihleri arasında verilmeli ve aynı süre içerisinde ödenmelidir.

√ ÖTV bir kereye mahsus uygulanacağından Konsinye Şirket söz konusu malın imalatçısı olmadığından Müfettişe tesliminde ÖTV hesaplamayacak ve beyan etmeyecektir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: