Vergi

ÖTV (I) Sayılı Liste

Liste Kapsamı: Bu listede petrol ürünleri ve doğalgaz ve bunların türevleri yer almaktadır. Liste (A) ve (B) cetvellerinden meydana gelmektedir. Verginin konusu, bu malların ithalatçıları veya rafineriler de dahil olmak üzere imalatçıları tarafından teslimi veya ÖTV uygulanmadan önce müzayede suretiyle satışıdır.

(A) Cetveli: Doğalgaz, akaryakıt ürünleri ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ile söz konusu mallara ikame edilmesi mümkün bulunan petrol türevleri, baz yağlar, madeni yağlar, petrokok ve benzeri diğer mallar yer almaktadır.

(B) Cetveli: Temelde sanayi girdisi olan solvent ve benzeri ürünler ile bunların türevleri yer almaktadır.

Vergiyi doğuran olay: İthalatçıları, rafineriler dahil imal edenler tarafından teslimi, ÖTV uygulanmadan önce müzayede yolu ile satışı; Teslim ile kanunun 3. md. deki diğer hükümler.

Mükellefi: İthal eden, rafineri dahil imal eden, müzayede yolu ile satışını gerçekleştiren. (Teslimi Gerçekleştiren)

Matrah ve Vergi: Kilogram, Metreküp vb. başına maktu vergi uygulanır.

Dönem, Beyan ve Ödeme: Vergilendirme dönemi, her ayın ilk 15 günlük birinci ve kalan günlerinden oluşan ikinci dönemlerden oluşmaktadır. ÖTV beyannamesi, vergilendirme dönemini izleyen 10 uncu günü akşamına kadar KDV yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine verilir ve beyanname verme süresi içerisinde ödenir.


Örnek-1: Bay A 20.05.2014 tarihinde ÖTV kanunun I sayılı listesinde yer alan X malını ithal etmiş, 30.06.2014 tarihinde tüccar Bay D ye satmış ve teslim etmiştir. Bay D ise bahse konu malı 20.07.2014 tarihinde D. A.Ş. ye satarak teslim etmiştir. Söz konusu mal için hangi tarihe kadar kim tarafından ÖTV beyanı vermesi gerekmektedir?

Cevap-1: I sayılı listedeki mallar, söz konusu malların ithalatında değil ithalatçıları yada rafineriler dahil imalatçıları tarafından tesliminde, yada ÖTV uygulanmadan önce müzayede yolu ile satışında verginin konusuna girecektir. Ayrıca I sayılı listedeki mallar için vergiyi doğuran olay söz konusu malların ithalatı değil, teslim edilmesidir. Bu nedenlerle teslim 30.06.2014 tarihinde gerçekleştiğinden verginin konusuna 30.06.2014 tarihinde girmiş, vergiyi doğuran olay teslim tarihi olan 30.06.2014 tarihinde gerçekleşmiştir. I sayılı listede vergilendirme dönemi bir ayın ilk 15 günü ve kalan günlerdir ve izleyen 10. günün mesai saati sonuna kadar beyanın verilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla vergilendirme dönemi 16-30.06.2014 dönemi olacaktır. Bay A beyanını 1-10.07.2014 tarihleri arasında ilgili vergi dairesine vermeli ve aynı süre içerisinde ödemelidir.

ÖTV bir kereye mahsus alındığından ve Bay D malın ithalatçısı veya imalatçısı olmadığından yapmış olduğu teslim için ÖTV hesaplamayacak, dolayısıyla ÖTV beyanı vermeyecektir.


Örnek-2: Bay A 20.05.2014 tarihinde ÖTV kanunun I sayılı listesinde yer alan Z malını ithal etmiş, 24.08.2014 tarihinde ÖTV kanunun IV satılı listesinde yer alan X malı üretiminde kullanmıştır. Bahse konu X malı 03.10.2014 tarihinde tüccar Bay D ye satılarak teslim edilmiştir. Söz konusu mallar için hangi tarihe kadar kim veya kimler tarafından ÖTV beyanı vermesi gerekmektedir?

Cevap-2: I sayılı listedeki mallar, söz konusu malların ithalatında değil ithalatçıları yada rafineriler dahil imalatçıları tarafından tesliminde, yada ÖTV uygulanmadan önce müzayede yolu ile satışında verginin konusuna girecektir. I sayılı listedeki mallar için vergiyi doğuran olay söz konusu malların ithalatı değil, teslim edilmesidir. Teslim ÖTV kanun 2. maddesinde tanımlanmış, teslim sayılan hallerde aynı kanun hükmünde belirtilmiştir. Söz konusu madde hükmünde ÖTV ye tabi malların ÖTV uygulanmadan önce vergiye tabi olmayan malların üretiminde kullanılması teslim sayılan hal olarak belirtilmişken, vergiye tabi malların imalinde kullanılması ise teslim sayılan hal olarak belirtilmemiştir. Dolayısıyla mükellef I sayılı listedeki malı ÖTV kanuna ekli IV sayılı listede yer alan malın imalinde kullandığından I sayılı listedeki mallar için vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiştir. Bu nedenle I sayılı listede yer alan malların ithal edilip vergiye tabi başka bir malın imalinde kullanılması halinde bunlar için beyan verilmeyecektir.

Üretilen IV sayılı listedeki mallar için ise malların ithali veya teslimi halinde vergiyi doğuran olay gerçekleşecektir. Üretilen IV sayılı listedeki X malı 03.10.2014 tarihinde teslim edildiğinden vergiyi doğuran olan 03.10.2014 tarihinde gerçekleşmiştir. IV sayılı listede yer alan malların vergilendirme dönemi aylık dönemlerdir ve izleyen ayın 15. gün mesai bitimine kadar verilmektedir. IV sayılı listedeki X malı için dönem 2014/10. ay olacaktır. Bay A X malı için 1-15.11.2014 tarihleri arasında ilgili vergi dairesine beyanı vermek ve aynı süre içerisinde ödemek mecburiyetindedir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: