Vergi

İktisadi, Ticari ve Teknik İcaplar

1- İktisadi İcaplar: İçinde bulunulan ekonomik ortam ve koşulları ifade etmektedir. İnsanlar kişisel çıkarlarını, değişen ekonomik durum ve olaylara uygun olarak ayarlarlar ve buna da uygun olarak davranmaları gerekir. Örneğin; enflasyon ortamında kişi ya da kuruluşların karşılıksız borç para vermeyeceği, mutlaka faiz geliri elde etmiş sayılacağı bu gelirin de enflasyon oranının üzerinde olduğu hususunun iktisadi icabın gereği olduğu kabul edilmiştir. Nitekim Danıştay’ın da buna benzer pek çok başkaca kararı bulunmaktadır.

2- Ticari İcaplar : Ticari icaplardan, ticari örf ve adetin gerektirdiği kuralları anlamak gerekmektedir. Ticari örf ve adetler ise tüccarlar arasında mevcut olan ilkelerdir. Bunlar mesleki nitelik taşıdıkları gibi, öznel veya bölgesel de olabilir. Aynı zamanda bir işletme birimine ait olmakla birlikte kendine özgü de olabilir.

Danıştay bir kararında; “…canlı hayvan ticareti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olan davacının, bir yerden başka bir yere canlı hayvan sevkiyatının ticari amaçla olduğunun kabulünün ticari icaplara uygun olduğuna” hükmetmiştir.

3- Teknik İcaplar: Teknik icaplar, mamulün üretimi için gerekli zorunlu unsurlar ile mamulde bulunması gerekli özelliklerdir. Yani teknik icaplar, herhangi bir imalat faaliyetinde bulunması gereken unsurları ve mamuldeki özellikleri içermektedir. Bir üretimde, aynı teknikler kullanılırsa bu üretim faaliyetleri hemen hemen aynı sonucu verir.

Üretimde kullanılmakta olan araçların miktarları, mamul içerisindeki oranları ve ulaşılabilecek randıman ve fire oranları mesleki kuruluşlar ya da yetkili resmi makamlar tarafından tespit edilir.

Örnek 1:

Müteahhitten daire alan bir kişinin ifadesi delil olarak kabul edilebilecek ancak daireyi alan kimsenin komşusunun verdiği ifade, ilgisi olmadığı gerekçesiyle reddedilecektir. Bununla birlikte daireyi alması için borç para veren üçüncü şahsın ifadesi dolaylı bir delil olarak kullanılabilecektir.

Örnek 2:

Müstakar hale gelmiş bulunan yargı kararlarına göre; akrabalık veya iş ilişkisi bulunmayan kişilere büyük miktardaki paralar, faizsiz olarak verilemez.

Bu durum iktisadi ve ticari icaplara uymaz ve resen vergi tarh edilir.

Bu şekilde yapılan bir tarhiyatta ise ispat külfeti(faiz almadığını) yine mükellefe ait olacaktır.

DANIŞTAY KARARI ÖRNEKLERİ:

⇒İktisadi ve teknik icaplara uymayan, normal ve mutad bir durum arz etmeyen tapu kayıtları esas alınarak tarhiyat yapılamaz.

⇒Müşterilerin kendi kayıtlarına uymayan ifadelerine itibar edilemez.

⇒Kayıt dışı hasılatın kaydedildiği el defterinde yazılı bilgilerden hareketle kaçakçılık cezası kesilmesinde hukuka aykırılık olmadığı (…)

⇒Mükellefin velayet altındaki oğlunun ve bir kez muamelede bulunduğu müşterisinin beyanları kanıt olarak kabul edilemez.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: