Vergi

Gayrimenkullerde Maliyet Bedelinin Tespiti

> Vergi Usul Kanunu’nun 270’nci maddesinde, gayrimenkullerde satın alma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderlerin de maliyet bedeline gireceği belirtilmiştir.
–  Makina ve tesisatta gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri,
– Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasında ve arsasının tesviyesinden doğan giderler.

Mükelleflerin gayrimenkullerle ilgili olarak yaptıkları,
– Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile
-Emlak alım ve taşıt alım vergilerini, maliyet bedeline dahil etmekte veya genel giderler arasına kayıt etmekte seçimlik hakları bulunmaktadır.

  • Kanunda tadadi olarak sayılmayan özel tüketim vergisini maliyete dahil edilmesi gereken giderler arasında değerlendirmek gerekir. İthal edilen makine ve tesisatta ithalatla ilgili olarak ödenen gümrük vergileri maliyet bedeline dahil olacaktır. İsmen vergi olmamakla birlikte gümrükte ödenen birtakım fon(toplu konut fonu, kaynak kullanımını destekleme fonu gibi), harç veya çeşitli kamu kurumlarının ya da bunlar tarafından kurulan vakıfların bağış adı altında yaptıkları tahsilatın da maliyete ithal edilmesi gerekir.

Örnek:  DATA A.Ş. Mayıs 2013’de yurt dışından makina ithal etmiş olup bu ithalat için yaptığı ödemeler aşağıdaki gibidir:

GAYRİMENKUL ÖRNEK

Burada makinanın alış bedeline gümrük vergisi, montaj gideri ve nakliye gideri eklenecek olup, noter masrafının eklenmesi zorunlu bulunmamaktadır.

√ Vergi Usul Kanununun 270’nci maddesinde, gümrük vergileri sadece makina ve tesisat için belirtilmiş olmakla beraber, kanunun 269’uncu maddesinde belirtilen gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin ithali halinde de, gümrük vergisinin maliyet bedeline dahil edilmesi gerekir. İnşa edilen binalarda ve gemilerde imal edilen makina ve tesisatta, bunların inşa ve imal giderlerinin satın alma bedeli yerine geçeceği kanunun 271’inci maddesinde hükme bağlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: